Żeglowanie odkrytą łódką – jak się przygotować

No To Szot

Na początku chcielibyśmy Wam pogratulować i podziękować za wybranie żeglarstwa jako metody na spędzenie Waszego wolnego czasu. Odkryta łódka to taka która nie ma miejsca żeby się schować “pod pokładem”. Jedyną przestrzenią pasażerską jest otwarty kokpit – mniej więcej taka jak na zdjęciu powyżej. Żeglowanie odkrytą łódką daje najwięcej radości w połączeniu z odpowiednim przygotowaniem. Pominiemy tutaj jednak przygotowania merytoryczne. Skupimy się na tym co ze sobą zabrać na łódkę, aby te kilka godzin spędzonych na „żaglach” dało maksymalną dawkę radości i satysfakcji.

Jak się ubrać?

Zacznijmy od odzieży, ubierzmy się wygodnie i przede wszystkim odpowiednio do warunków. W wietrzne dni temperatura odczuwalna może być znacząco niższa niż ta pokazywana przez termometr. Wodoodporna kurtka schowana w plecaku dużo miejsca nie zajmuje a potrafi uratować przed wychłodzeniem i przemoczeniem – szczególnie złudne bywają bezdeszczowe wietrzne dni. Dziób rozcina fale powodując duże rozbryzgi – podczas żeglugi pod wiatr kilka takich fal i załoga jest cała mokra by parę minut później zęby zaczęły wygrywać nikomu nie znany rytm a radość żeglowania zostaje delikatnie przyćmiona.

Spodnie zakładamy wygodne i takie których nie szkoda nam zmoczyć. Buty – koniecznie zabudowane i jak wszystko co mamy ze sobą – dobrze jakby po zamoczeniu nie zakończyły swojego żywota. Para starych adidasów zazwyczaj jest idealna. Chodzenie bez butów zwykle kończy się krzykiem: „Ałaa K…..%$@$%& moje palce!” – tego oczywiście nie polecamy. Kończąc temat odzieży gorąco wam polecamy zabranie ze sobą ciuchów na przebranie i ręcznika – nic nie przebija uczucia włożenia na siebie suchych ciuchów gdy jeszcze przed chwilą byliśmy cali mokrzy.

Nie zapominajmy o słońcu!

Zdecydowanie warto postawić na nakrycie głowy – szczególnie ważne dla osób podatnych na udary słoneczne. W słoneczne dni czapka z daszkiem (dobrze dopasowana a najlepiej przymocowana gdyż wiatr lubi ją zwiewać) bądź wszelkiego rodzaju chusty i buffy (osobiście przez nas preferowane). Patrząc niżej natrafimy na ochronę oczu czyli okulary przeciwsłoneczne. Często bagatelizowane bądź traktowane jako gadżet jednak nie popełniajmy tego błędu! Dzięki odbijaniu się promieni słonecznych od wody nawet w pochmurne dni ilość promieniowania UV docierającego do naszych oczu jest wysoka. Pamiętajmy jednak o dodatkowym zabezpieczeniu naszych okularów przed zgubieniem bądź utopieniem za pomocą wszelkiego rodzaju sznurków, gumek, itp.

Pamiętaj o filtrze UV!

Kontynuując zabezpieczanie naszego ciała przed promieniami słonecznymi wypada pamiętać o kremach z filtrem. Wartość ich filtra UV każdy z nas musi dobierać samodzielnie, należy jednak pamiętać iż na wodzie „słońce łapie szybciej” i bardzo łatwo o poparzenia słoneczne. Bryzgi fal świetnie zmywają kremy, pamiętajmy więc aby krem którego używamy był wodoodporny.

Pomocne drobiazgi

Tym sposobem zamknęliśmy listę rzeczy niezbędnych i zdecydowanie zalecanych. Jest jeszcze kilka drobiazgów poprawiających nasze samopoczucie i nastawienie do wszechświata. Na pewno będzie to coś do picia i ulubiona przekąska – stare przysłowie mówi że woda „wyciąga” siły, weźmy coś ze sobą aby je zregenerować.

Kto ciągnął kiedykolwiek szoty foka ten wie jak niecenione bywają rękawiczki. A kto nie wie szybko przypomni sobie ten akapit już na wodzie. Spokojnie nie musicie od razu lecieć do modnego sklepu żeglarskiego i wydawać kilkuset złotych na rękawiczki z logo znanej firmy. Wielu nawet doświadczonych żeglarzy regatowych używa rękawiczek typu „wampirki”. Kosztują kilka złotych i możecie je kupić w każdym markecie budowlanym a często nawet na stacjach benzynowych.

Jeśli musicie bądź chcecie zabrać ze sobą na łódkę telefon komórkowy pamiętajcie o wodoodpornym opakowaniu. W skrajnych przypadkach można też ratować się prezerwatywą – telefon się mieści a po zawiązaniu „na supeł” stają się w 90% przypadków wodoodporne. Stosując jednak to rozwiązanie pamiętajmy o problemach z poprawnym działaniem ekranu dotykowego w niektórych telefonach.

Dziękujemy Wam bardzo za zapoznanie się treścią tego krótkiego poradnika i życzymy wszystkim wielu miłych chwil na wodzie. Żeglowanie odkrytą łódką to na prawdę wspaniała zabawa i na prawdę nie warto się przed tym wzbraniać. Poniżej zamieszczamy spis wszystkich wymienionych przez nas rzeczy.

REASUMUJĄC

Koniecznie:

  • Nieprzemakalna kurtka i odpowiednio ciepła odzież;
  • Wygodne buty odporne na przemoczenie;
  • Ubrania na zmianę po pływaniu.

Zdecydowanie warto:

  • Nakrycie głowy;
  • Okulary przeciwsłoneczne;
  • Krem z filtrem;
  • Przekąski;
  • Woda.

Opcjonalnie :

  • Rękawiczki;
  • Wodoodporny pokrowiec na telefon.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Nasi partnerzy:
Yacht Club Rewa Dynamic Marketing Studio Wdkarstwo Morskie Wadysawowo
Yacht
Club
Rewa
Dynamic
Marketing
Studio
Wędkarstwo
Morskie
Władysławowo
Witamy!GaleriaArtykułyUsługiRezerwuj terminKontakt
O nasRegulaminPolityka prywatności
© 2021: No To Szot | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress
Zadzwoń
Prowadź